Make your own free website on Tripod.com
                                                                                         

  HAMİLELİKTE GÜZELLİK        

                 Günümüzde artık kadınlar hamileliklerini gizlemiyor, aksine son derece şık ve bakımlılar, bebekleri olacağı için gururlular. Ancak vücudun genişlemesi zaman zaman moral bozukluğu yaratabilir. Bunun önüne geçmenin tek yolu aşırı kilo almaktan kaçınmaktır. (Beslenme sayfasından ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz)

        Hamilelikte hem güzel hem rahat olmak için, doğumdan sonra da bunları devam ettirmek için neler yapabiliriz?

GİYİM

 Hamile kıyafetleri satan mağazalar çok fazla, buralardan tarzınıza uygun olanları seçebilirsiniz. Fakat ilk aylarda yeni bir kıyafete ihtiyacınız olmayacak; varsa beli lastikli bir pantalon giyebilirsiniz. Veya bir beden büyük tayt alıp üzerine bol sevimli t-shirt çok hoş olur. Eğer artık yeni kıyafet almak gerekiyorsa size öncelikle bahçıvan-pantalonu öneririm. Çünkü hem çok rahat ve kullanışlı hem de doğumdan sonra da kullanabileceğiniz bir giysidir.

NOT: Doğumdan hemen sonra bütün kilolarınızı veremeyeceğiniz için, hamile kıyafetlerinizi alırken doğum sonrasını da düşünmenizi tavsiye ederim. Yani bir süre daha bu kıyafetleri giymeniz gerekebilir.

AYAKKABI         

                     Ayakkabılar kesinlikle rahat ve biraz da geniş olmalıdır, çünkü  özellikle son aylarda ayaklarda şişme sık görülür. Topuksuz ayakkabılar  çok uygundur; yüksek topuklu olanlar düşmeye neden olduğu için tecih edilmez.  Spor ayakkabıları çok rahattır.

GÖĞÜSLER

           Hamilelikte göğüslerin hacmi artar, genişler ve ağırlaşırlar. Sarkmalarını önlemek için;

   KARIN BÖLGESİ

            Hamilelikte en çok endişe duyulan bölgedir karın; çünkü önemli oranda büyür. Karnınızı eski haline getirebilmek için;

    CİLT

            Cildinizin her zamanki gibi bakıma ihtiyacı var; temizlemeyi ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

HAMİLELİK MASKESİ

              Çoğunlukla 4. ve 6. ayda  yüzde oluşan küçük kahverengi lekelerdir ve çoğunlukla doğumdan sonra kaybolurlar. Ancak nadiren kaybolmadığı da olur. Yapılacak tek şey güneşte kalmamaktır. Güneşe çıkmanız gerektiğinde ya özel bir krem sürün ya da büyük bir şapka kullanın.

ÇATLAKLAR

       Karın, uyluklar ve göğüslerde 5. aya doğru oluşan pembe küçük çizgiler şeklindedir. Doğumdan sonra beyazlaşır, sedefli bir hal alırlar. Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu esnekliğini kaybetmesiyle oluşur. Oluşma sebebini bildiğimize göre  tavsiye edilecek tek şey var; fazla kilo almamak. Doktorunuzun önereceği bazı kremlerle masaj yapmak yararlı olabilir. Şunu unutmamak gerekir ki oluşmuş çatlakları tedavi etmek mümkün değildir.

SAÇLAR

            Söylenenin tersine hamilelikte saçlar yıpranmaz, bu dönemde özel bir bakıma gerek yoktur. Doğumdan sonra aşırı saç dökülmesi olabilir fakat bu durum beş-altı ay içinde normale döner.

TÜYLENME

            Hormonal değişimler nedeniyle yüzde ve  bıyık bölgesinde tüylenme olabilir. Bunları cımbız yada ağda ile almayın çünkü doğumdan sonra normal hale dönecektir.

DİŞLER

            Eğer çürük dişiniz varsa  hamilelikte daha da kötüleşebilir. Hamileliğin başlangıcında diş kontrolüne gitmenizde fayda var. Hamileliğin 5. ayında diş etleri şişip kanayabilir, rahatsızlık doğumdan sonra kaybolur, C ve D vitamini ile tedavi edilebilir.

            Doktorunuzdan diş için flor içeren bir ilaç tavsiye etmesini isteyin. Bu,  hamilelik döneminde dişlerinizin yıpranmasını önler.