Make your own free website on Tripod.com
                                                                                         

UYKU

UYKU NEDEN ÖNEMLİ

        Bir yetişkin olarak uykunun hayatımızdaki önemini hepimiz biliriz, ancak çocuklar için uykunun önemi çok daha farklıdır.

            Gelişme hormonu uyku esnasında salgılanır. Gün içinde yaşanan pek çok olay uyku sırasında hafızaya yerleşir. Vücut ve beyin uyku sırasında gelişir. Ve bu gelişim uykunun kalitesine bağlıdır.

İKİ ÇEŞİT UYKU

        Derin Uyku: Kasların tamamen rahatladığı, hemen hemen hiç hareketin olmadığı uyku türüdür ve gecenin ilk bölümünde yoğunlaşır.

         Hafif Uyku: Hafif uyku halinde çocuk sağa sola döner, göz kapakları kıpırdar, hafif konuşmalar, iç çekmeler hatta ağlama  olabilir. Bazen gözlerini açıp etrafa bakar, parmağını emer, gülümser. Bütün bunlar olurken çocuk hala uyumaktadır.  

            Gece boyunca derin ve hafif uyku birbirini takip eder.

ÇOCUĞUN  İYİ  UYUMASI   İÇİN  NE YAPMALI ?

Yemeğini ve banyosunu erken yaparak çocuğu erken yatırın.

Hafif uykuyu iyi tanıyın. Çocuk hafif uyku denilen safhada iken uyandığı sanılarak kucağa alınırsa uykusu bölünecek, dahası tekrar uykuya dalamayacaktır.

İlk haftalar geçtikten sonra çocuğu kendi odasında uyutun. Kendi odasında sanılanın aksine daha rahat olacaktır. Sizin odanıdayken;  Gece tuvalete giderken yada su içmeye giderken ayak sesiniz, kapının tıkırtısı, cinsel yaşantınız, öksürük ve horlama türü sesler çocuğu rahatsız eder.

Uyku esnasında nispeten sessiz bir ortam tercih edin. T.V. nin sesinin , aile üyelerinin konuşmalarının daha az duyulduğu bir ortamı tercih edin.

Ortamın sıcaklığı uygun olmalı. 22 derece sıcaklık çocuk için uygundur.